PIELĘGNACJA PO ZABIEGU - ŚWIADOMA PIELĘGNACJA

GWARANCJA PRODUCENTA NA NAJLEPSZY I NADŁUŻSZY EFEKT POZABIEGOWY TO STOSOWANIE SPECJALNYCH KOSMETYKÓW ZALECANYCH PRZEZ PRODUCENTA.

 

GWARANCJA WŁOSINGU TO PIĘKNE I ZADBANE WŁOSY NA ZAWSZE – TO NAUKA O ZNAJOMOŚCI SKŁADÓW KOSMETYKÓW ORAZ ŻĄGLOWANIE NIMI WEDŁUCH WŁASNYCH POTRZEB.

                                                                                                  ….sama wybierz swoją drogę! RStyle Hair

 

 

JAKIE KOSMETYKI PO ZABIEGU ?

  PRODUCENTA: Polecany zestaw kosmetyków po zabiegu prostowania włosów, nanoplastii.


WŁOSOMANIACZKI: Równowaga PEH to właściwy balans protein (P), emolientów (E) i humektantów (H), którego potrzebują włosy, by być mocne, nawilżone, gładkie i piękne.

Włosy i skórę głowy, możesz myć i odżywiać kosmetykami z delikatnym składem. UNIKAJ: SLS, SLES i innych mocno oczyszczających szamponów. Raz na 7-8 myć możesz użyć szamponu z mocniejszym składem, aby oczyścić skórę głowy i włosy z nadbudowy kosmetyków.

 

MYCIE WŁOSÓW

Włosy możesz umyć po : 48h – keratyna, bixyplastia, kolagenoplastia.
od razu po zabiegu – nanoplastia, taninoplastia, botoks

 

PROSTOWANIE
Po zabiegu przed pierwszym myciem przeprostować włosy na większych pasmach.

 

ZASADY PIELĘGNACJI

Prostowanie keratynowe: włosy myjemy po 24-48h – nie spinamy i nie zakładamy za ucho. Chronimy przed deszczem, sauną, basenem. Farbowanie po 2 tygodniach.
Nanoplastia – możemy umyć włosy od razu po zabiegu. Nie rozjaśniamy włosów po długości, farbowanie po 2 tygodniach, rozjaśnienie odrostu po 3 miesiącach.
Delikatny szampon rozwadniaj w osobnym pojemniczku z wodą, nałóż na skórę głowy i opuszkami palców rozprowadź produkt. Przy spłukiwaniu piana oczyści włosy na długości. Możesz stosować zasadę mycia OMO (odżywka,szampon,odżywka) by uchronić włosy przed otwarciem łuski – szczególnie wysokopory.

Odciskaj włosy z nadmaru wody materiałem o delikatnej powierzchni np.: koszulka bawełniana (ręcznik niszczy włosy)

Wczesz maskę grzebieniem lub szczotką.

Po spłukaniu maski odciśnij włosy i zabezpiecz ZAWSZE końce serum/ olejkiem silikonywym lub emolientowym.

Susz włosy średnim nawiewiem od góry do dołu dzięki czemu domyka się łuska włosa, nie czesz mokrych włosów dopiero gdy będą wysuszone w 90% wyciągaj na szczotkę.
Naciągnięte mokre włosy nie wracają do poprzedniej formy tylko się kruszą.
 Na koniec użyj zimnego nawiewu.

 

Wykonuj peeling na skórę głowy raz na 7-8 myć. Masuj około 5 min i spłucz.
Peeling od nas zastosuj przy drugim myciu.
Peeling skóry głowy oczyszczą ją z nadmiaru sebum oraz kosmetyków, możemy zaobserwować wzrost nowych włosów i uniknąć chorób skóry głowy (łupież, łojotok, swędzenie).

 

Stosuj maski i odżywki nawadniające (Emolienty i Humektanty). Tabelka PEH.
! Przez pierwszy miesiąc unikaj produktów z Proteinami, możesz zacząć powoli je wprowadzać dopiero po upływie tego czasu, szczególnie obserwując włosy. Jeśli włosy są szorstkie i suche po Proteinach – odstaw! Niestety dzieje się tak gdy włosy są przeproteinowane. Umyj wtedy włosy szamponem oczyszczającym i nałóż Emolienty lub Humektanty.

 

Olejuj włosy przynajmniej raz w tygodniu (na sucho, mokro, lub podkład aloesowy) Oleje zmywaj ciepłą wodą a później emulguj czyli zmyj odżywką Humektantową. Na koniec umyj szamponem i odżywką według uznania.  Oleje nie regenerują włosów – one je wygładzają i nadają blask. Stosuj odpowiednie oleje według porowatości włosów.

 

Na noc wiąż włosy delikatną gumką jedwabną i śpij tylko na bawełnianych poduszkach.

 

Sprawdzaj składy kosmetyków przed zakupem! Pamietaj, nie cena a skład wpływa na jakość produktu. W sprawdzaniu składu pomoże Ci aplikacja INCI Beauty.

 

 

RÓWNOWAGA PEH

Równowaga PEH to właściwy balans protein (P), emolientów (E) i humektantów (H), którego potrzebują włosy, by być mocne, nawilżone, gładkie i piękne. I nie chodzi tu o to, aby składniki były serwowane po równo z każdej z trzech grup. Ponieważ włosy każdej z nas różnią się porowatością

 

CO SIĘ DZIEJE, GDY RÓWNOWAGA PEH ZOSTAJE ZABURZONA?

Wszystko zależy od tego, który składnik zdominował podczas włosingu. ;) Włosy, które mają zaburzoną równowagę PEH najczęściej się strączkują, puszą, są matowe, suche, połamane, naelektryzowane albo wręcz przeciwnie - obciążone, tłuste i sprawiają wrażenie niedomytych. Poniżej zrobiłyśmy podział składników oraz opisałyśmy typowe problemy, które mogą świadczyć o nadmiarze, bądź niedomiarze danego składnika w pielęgnacji.

 

 OBJAŚNIENIE TABELKI NA YOUTUBE -> https://youtu.be/EvkVoAbCYlk

 

P PROTEINY - regeneracja

Proteiny są białkami, a ich główną rolą jest regeneracja i odbudowa uszkodzeń. Działają jak wypełniacze, które cementują ubytki w strukturze włosów. Wygładzają łuski i sprawiają, że włosy są mocniejsze od nasady po końce. Ich niedobór poznasz po oklapniętej fryzurze. Co ciekawe, włosy z niedoborem protein są „płaskie”, bez życia i bez objętości, a mimo to mają tendencję do puszenia się! Poza tym mogą się łamać, kruszyć, rozdwajać, plątać.

Proteiny uwielbiają włosy wysokoporowate, zniszczone, farbowane, kręcone, poddawane ondulacji lub częstej stylizacji. Wbrew pozorom na proteiny świetnie reagują również włosy cienkie, a także niskoporowate.

W kosmetykach stosuje się m.in. proteiny mleczne, roślinne (owsiane, sojowe, pszeniczne, ryżowe) i jedwabne. Często używane w produktach do pielęgnacji włosów proteiny to również kolagen, elastyna i keratyna.

 

WAZNE!

  • Ze stosowaniem protein trzeba uważać, łatwo je „przedawkować”.
  • Odżywek z proteinami nie używaj podczas każdego mycia włosów, ale raz na dwa-trzy tygodnie w zależności od potrzeb.
  • Nakładaj je na włosy nawilżone humektantami podczas ostatniego mycia albo na nawilżający podkład np. żel aloesowy. Aby zadziałały regenerująco, potrzymaj je włosach ok. pół godziny.
  • Po odżywce z proteinami zawsze zastosuj produkt emolientowy, który domknie proteiny w łuskach i spotęguje jego działanie.

Protein szczególnie potrzebują włosy zniszczone, farbowane, ale też te, które z natury posiadają wysoką porowatość, na przykład kręcone. Włosy niskoporowate dzięki proteinom mogą zyskać większą objętość.

Niedobór protein: elektryzujące się, matowe włosy, bez objętości, osłabiony skręt w przypadku włosów kręconych.

Nadmiar protein: matowe, sztywne włosy.

Przykładykeratyna, elastyna, aminokwasy, proteiny hydrolizowane.

Jakie są najbardziej popularne proteiny?

  • Proteiny pochodzenia zwierzęcego: peptydy, drożdże, żelatyna, kaszmir, kozie mleko, Hydrolized Keratin (jedna z najsilniej działających protein, czyli płynna keratyna), Hydrolized Silk (bardzo popularny jedwab), Hydrolized Egg Protein (proteiny z jajka), Hydrolized Milk Protein (proteiny z mleka), Hydrolized Elastin (elastyna), Hydrolized Collagen (kolagen), Amino Acids (aminikwasy), Albumen, Casein.
  • Proteiny roślinne: Hydrolized Corn Protein (z kukurydzy), Hydrolized Soy Protein (z soi), Hydrolized Wheat Protein (z pszenicy), Hydrolized Oat Protein (z owsa).

 Natomiast nadmiar protein sprawia, że włosy stają się sztywne, szorstkie i aż trzeszczą kiedy się ich dotknie. Wówczas też mogą pękać od nadmiaru białka i się kruszyć na długości. Ale przeproteinować włosy można stosując jedynie keratynę lub hydrolizowaną keratynę (białka odzwierzęce). Od składników roślinnych nie da się tego zrobić

 

 

E EMOLIENTY – ochrona / natłuszczenie

Emolienty odpowiadają za natłuszczenie włosów, a właściwie za tworzenie na nich okluzyjnej powłoki. Emolientowa tarcza zabezpiecza przed uszkodzeniami i wilgocią z zewnętrz, zapobiegając przy tym uciekaniu wody i składników odżywczych. Wygładza kosmyki, dzięki nim są one bardziej elastyczne i błyszczące. Bez emolientów włosy są przesuszone, szorstkie, matowe, sianowate. Trudno je rozczesać, mogą się elektryzować.

. Emolienty są rozwiązaniem na problem puszenia i elektryzowania się włosów, dlatego szczególnie lubią się z nimi włosy wysoko i średnioporowate. Włosy o niskiej porowatości muszą uważać, ponieważ emolienty mogą je łatwo obciążyć.

Niedobór emolientów: elektryzujące, puszące się włosy bez blasku.

Nadmiar emolientów: tłuste, obciążone, strączkujące się włosy.



Przykłady: oleje, masła, alkohole tłuszczowe, silikony, woski, parafina

Emolienty to przede wszystkim kochane przez nas oleje i masła: olej arganowy, kokosowy, migdałowy, masło shea. Zalicza się do nich również oleje mineralne (parafinę), silikony, alkohole tłuszczowe, woski (pszczeli, lanolinę), wazelinę, naftę kosmetyczną.

Ważne!

Emolienty mogą być stosowane na każdy rodzaj włosów. Jedynie osoby z włosami niskoporowatymi lub przetłuszczającymi się muszą być ostrożne, bo nadmiar odżywek z emolientami może dodatkowo obciążyć włosy.

 

WAZNE!

  • Emolienty to najważniejszy składnik równowagi PEH i jeśli Twoje włosy dobrze na nie reagują, możesz je stosować niemal podczas każdego mycia.
  • Warto używać ich na koniec pielęgnacji, np. jako domknięcie proteinowej maski.

 

H Humektanty – nawilżenie

Humektanty w pielęgnacji PEH odpowiadają za nawilżenie włosów. Mają zdolność pochłaniania i wiązania cząsteczek wody. Ich niedobór poznasz po braku blasku, matowości, szorstkości i suchości włosów. Jeśli włosy mają substancji nawilżających w nadmiarze zaczynają się puszyć, tracąc przy tym objętość.

Humektanty to grupa substancji o właściwościach nawilżających. Wszystkie typy włosów potrzebują nawilżenia, ale ich częstotliwość mocno różni się w zależności od porowatości oraz pogody. Najczęściej mogą je stosować osoby z włosami niskoporowatymi, a wszystkie o wyższej porowatości mogą robić to dużo rzadziej. Jeśli na zewnątrz jest mokro i wilgotno włosy z tendencją do puszenia powinny unikać humektantów jak ognia :-)

Niedobór humektantów: suche włosy.

Nadmiar humektantów: puszące się, suche, matowe włosy.

Przykłady: gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol, aloes, woda, miód, alantoia

Humektanty w odżywkach PEH to przede wszystkim aloes, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, miód, glikol propylenowy, sól sodowa kwasu mlekowego, sorbitol i cukry.

Ważne!

Humektanty najlepiej tolerowane są przez włosy niskoporowate. Osoby z wysoko- lub średnioporowatymi kosmykami powinny sięgać po humektantowe odżywki raz na tydzień-dwa.

Zapamiętaj:  

  • Humektanty lepiej odpuścić sobie w deszczową pogodę, bo włosy mogą się puszyć od nadmiaru wilgoci.
  • Po zastosowaniu humektantowej odżywki, domknij pielęgnację kosmetykiem z emolientem.
  • Humektanty stanowią świetny podkład do olejowania włosów. Możesz w tym celu wykorzystać np. odżywkę aloesową.

 

H oznacza humektanty, czyli substancje wiążące wodę i dające nawilżenie. Przydają się kiedy włosy np. podczas mycia „wypijają” tyle wody, że długo się je suszy. Dodając do pielęgnacji kosmetyki z humektantami, zapobiega się temu, żeby włosy nie były tak suche i nie plątały się. Ale nadmiar humektantów powoduje, że włosy puszą się jeszcze bardziej, są przemoczone i zamiast 15 minut suszy się je „trzy dni”

 

Humektanty stoją w opozycji do protein: równoważymy je sobą nawzajem.

 

POROWATOŚĆ WŁOSÓW

Włosy wyglądem przypominją szyszke, mają zachodzące na siebie łuski, stanowiące warstwę ochronną. Stopień odchylenia łusek decyduje o ważnym pod względem pielęgnacji kryterium porowatości, które dzieli włosy na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Jeśli łuski gładko przylegają do „kory”, włosy określa się jako niskoporowate. Gdy są znacznie rozchylone, to włosy klasyfikuje się do grupy wysokoporowatych.

 

Co wpływa na porowatość włosów?

Porowatość włosów zależy nie tylko od genów i diety, ale w bardzo dużej mierze wpływ mają na nią używane kosmetyki, temperatura i wilgotność otoczenia czy sposób rozczesywania. Wysokoporowatość włosów może być więc naturalną cechą włosów, jednak jej najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja i rozmaite zabiegi stylizacyjne. Farbowanie, trwała ondulacja i stylizacja na gorąco, a także niedopasowane kosmetyki sprawiają, że łuski włosów znacznie odchylają się, co prowadzi do degradacji głębszych struktur – w konsekwencji włosy stają się słabsze, matowe i kruche. Jeśli sposób pielęgnacji jest dostosowany do stopnia porowatości włosów, wpływa to pozytywnie na ich kondycję – stają się mocniejsze i bardziej lśniące.